Szatmári Panzió Csernakeresztúr
Románia - 330003 Csernakeresztúr, Rövid utca 5.[térképen]A szálláshely
Szatmári Otto Vendégház-Félpanziós ellátás 7000Ft/Fő. Szerettetel várunk mindenkit!
Rólunk
Csernakeresztúr, Hunyad megye legnépe- sebb magyarlakta helysége, mely a nagylaki határátkelõtõl 200 km-re, Déva és Vajdahu- nyad között található. Dévától 10 km-re. A falu magyarságának nagyrésze bukovi- nai székelyek leszármazottai, kiket 1911-ben telepített ide a magyar állam, és ügyes, dol- gos, vendégszeretõ emberek. Falunkban megtekinthetõ a vízimalom és a tájház, mely eredeti bukovinai tárgyakat õriz. Hagyományörzõ tánccsoportunk kérésre fellép mûsorral, és helybéli táncokkal. Csoportok számára szervezünk közös va- csorákat grillezéssel, s szalonnasütéssel, bográcsgulyással és élõ zenével, ami meghozza a jókedvet. Lovasszekerezést, disznóvágást és bor- kóstolást is rendezünk. Mindezeket a környék bejárásával úgy hétvégi, mint többnapos programokként ajánlunk. Csendes, nyugodt falusi környezetünk biztos pihenést kínál. Házi készítésû étele- ink nagyon finomak. Szeretettel várjuk minden kedves ven- dégünket, és családias hangulatban, õszinte szívvel bíztosítunk kikapcsolódást, Vajdahu- nyad és Déva várának árnyékában.
Látnivalók, programlehetőségek:
Csernakaresztúr, Cristur
Az úgynevezett „zsidózás” egy bukovinai székely hagyomány, ami él még Csernakeresztúron december 25 én . Ez inkább a fiatalok foglalkozása, amely során csak a lányos házakat látogatják meg. Hagyományosan ketten öltöztek huszárnak, egy könyvesnek, a többiek pedig „zsidók” voltak, de manapság a furcsábbnál furcsább jelmezek egyre népszerûbbek, szinte mindenki álcázza magát. Néha gyerekek is csatlakoznak a „zsidózó” fiatalokhoz, ami elég kockázatos dolog, mert elõfordul, hogy az idõsebbek egyszerûen a hóba gurítják a kisebbeket, akik ilyenkor megijednek.
Dévátol (8km) indulva Piski (Simeria) felé, féluton leterünk Vajdahunyad irányába Szántohalmanal (Santuhalm) a 68 B utra, és 4 km útan jobboldalt megjelenik a falu és egy fehér tabla a jobb oldalt amin Cristur / Csernakeresztúrt ir, ott terünk le jobbra .Először 1302-ben S. Cruce/ Szent Kereszt néven emlitették, nevét onnan kapta, hogy egykóri templomat Szent Kereszt tiszteletere emeltek. A falu tőbbségeben magyarlakta (60%-ban), akik zőmet 1911-ben telepitették át az 5 bukovinai székely falúbol. A betelepités útan mezőgazdasággalfoglalkóztak, később nagyon sokan a vajdahunyadi kohászati üzemnél vállaltak munkát. Mára sajnos ez az üzem majdnem teljesen megszünt. Lakoi vendégszeretö, ügyes emberek,akik megörizték népszokásaikat, hagyományaikat, ezt bizonyitvány a mai napig is mükődő hagyományorző tánccsoport. 1994-ben az Ilyes Kőzalapitvány segitségével Tájházat alapitottak, mely bármikor látogathato.
Látnivalok: Déva
Megyeszékhely, Aradtol 148 km-re délkeletre, a Maros bal partján, a DNS7-es europai ut ,melett , a 371 m magas vulkanikus eredetü várhegy aljában fekszik. Már a dákok és romaiak idejében errősités volt rajta . A tatárjáras utan 4.Béla épitette ujra. 1302-től az erdélyi alvajdák székhelye. Várához fűződik Kőműves Kelemen balladája. A szabadságharc utolsó napjaiban felrobbantják, azóta romokban áll. A vár aljából egy sikló könnyiti a feljutást amely télen 8 órától 8 óraig ,nyáron 9-tol 9-ig mükődik ,oda vissza jegy ára 10 lej, gyerekeknek 5 lej.
Vajdahunyad, Hunedoara
Hunyad várát 1409-ben a Visegrádon keltezett adómány levél szerint Zsigmond király Wayk Buthi királyi katonának és fiának Jánosnak ajándékozta. Hunyadi Jánost korábban Zsigmond király tereszetes fiának tartótták. Bámúatos karriert fút be , ő a hires tőrőkverő, a nándorfehérvári hős. Elsőként bőviti a várat két szakaszban, később Bethlen Gábor és a Zolyomi család is épitett. Tőbb tüzvészt is szenvedett. 1870-1880 között Schulek Frigyes és Steindl Imre épitészek restaurálták és ezt 1901-1913 köztött a Moller féle restauráláé követte. A 20. század eléjen Vajdahunyadra is telepitettek bukovinai székely családokat. Látogatás: 9 órától 17:30-ig ,jegy ára: 8 lej, gyerek nyugdijas jegy: 4 lej.
Piski Ocsskay-park
A piskitelepi (dédácsi) arborétum országunk egyik legértékesebb , talán legrégibb és legfestőibb egzotikus fa-és cserjegyüjteménye. A Maros völgyében 200 m tengerszerint feletti magasségban fekszik 70 hektárnyi területen. Az arboretum 50 parcellája kb. 2000nővényrendszertani alakot tartalmaz . Kazinczy Ferenc 1816 nyáran tartozkodott itt Grof Gyulay Ferenc meghivására és nagyon megkedvelte. Kedvenc helyén egy emlékoszlop őrzi emléket. Szép fái alatt sétálni igazi kikapcsolodást nyújt.Látogatható reggel 7:30-től , este 20:00. Belépés 2 lejfő. Cim: Biscaria ut, nr.:1.
Govasdia, Govajdia
Vajdahunyadtol 25 km-re található, 1849-ben alapitott magyar királyi kohok, ahol még a párizsi Eifffel-toronynak is öntöttek emeleteket.
Csólnakosi-tó, Lacul Cincis.
Vajdahunyadtol 7 km-re van, mesterséges dúzzasztógát, 1970-ben epült 5 falu elárasztásaval. Kempingezőhely, csónakázási és fürőzési lehetőség.Hátszeg városátol 4 km-re az E79-es útról letérve , erdei kőrnyezetben található a bőlény-rezervátum.
Marosillye, Ilia
D évátol nyugatra, a Maros jobb partján, a DN7-es európai úton haladva mindjárt a hid után található Bethlen Gábor szülőháza. 1576 után iktári Bethlen Farkas tulajdonába jut. Itt születik 1580-ban november 15-én Erdély aranykorának megteremtője. Ma már a Dévai Szent Ferenc Alapitvány tulajdonában van, mely kőrültekintessel és szakszerüen visszaállitotta eredeti állapotában. Termeiben törtenelmi kiállitás van es bármikor látogatható. Info: Varga Csaba, Tel.:0040-726489697. Dévai Ferenc Alapitvány irodaja,Tel.:0040-254214879.
Boli-barlang, Pestera bolii
Hátszegről indulva Petruzsény előtt 8 km-re az E79 úttól ballra található , talán az egyik legfestőibb , kispatak altal meszkőbe vájt barlang. Magassága 10-20 m kőzőtt váltakózik, mélysége eleri a 75 m , a rajta áthaladó kigyózó patakón tőbb kis hidat is épitettek. Akusztikája kitünő, régebb bálokat rendeztek benne , napjainkban koncereket is tartanak vagy filmeket forgatnak. Bármikor látogatható, a belépés dijtalan.
Oraljaboldogfalva – 13 századi romai sirkővekből epült templom , müemlék .
Kolcvar: A Kende család sasfészke.
Demsus: A13. Századi müemlék templom.
Kinizsi emlekmü: A kenyérmezei hőscsata szinhelye. Alkenyer (Sibót) vasutállomás melett.
Retyezát:
A retyezát természetvédelmi terület, egyedülálló a maga nemében, hegycsucsai meghaladják a 2500 m , területén tübb gleccser, to is található. Télen , nyáron látógatható. A csúcsók megmászásara szakavatottidegenvezetövel és felszereléssel lehet vállalkozni.
Idegenvezetés, hegyimentés: Bartok Csaba, 0040-721052920
Páring.
A páring kitünő kirándúlóhely , libegője tőbb mint 700 m magasságba visz, tálen jó sizési lehetőseget biztosit.
Szeretettel várunk minden kedves vendéget!
Szoba
Fürdőszoba: közös • Televízió • Wi-Fi • Felszerelt konyha • Hűtő
Félpanziós ellátás 7000Ft/Fő.
Jellemzők
- Étterem a közelben
- Tűzrakó, grillező hely
- Ellátás: önellátó
- Zárt parkoló
- Füves udvar, kert
- Teljesen akadálymentesített
- Élelmiszerbolt a közelben